Людям із порушенням зору
Побудовано на платформі
Повернутися до новин

УВАГА! Лихоманка Західного Нілу.

Цивільний захист
03.09.2024

УВАГА! Лихоманка Західного Нілу.

Останнім часом в Україні реєструється захворювання на лихоманку Західного Нілу. За даними Центру громадського здоровʼя України  початку  2024 року зареєстровано 50 випадків цього захворювання, а з початку серпня - 41 випадок. У літній період хворобу діагностували в Києві та Київській області, і один випадок зареєстровано в Полтавській області. Нажаль, були і летальні випадки серед захворілих.

Зростаюча кількість спалахів може бути повʼязана з появою нових штамів вірусу та значними коливаннями температури в літні місяці. З липня по вересень спостерігається масова активність комарів. Саме в цей період відбувається  передача вірусу та реєструються спалахи захворювань.

Вперше цю хворобу діагностували в Уганді в 1937 р., коли в крові хворого на лихоманку був виділений вірус Західного Нілу. Захворювання поширене в усіх країнах Африки, а також на Близькому Сході. В останні роки вірус був розповсюджений до країн Середземноморʼя та Європи. В даний час вірус вважається найважливішим збудником вірусного енцефаліту в усьому світі.

  • Основним джерелом та резервуаром гарячки Західного Нілу в природі є перелітні птахи, які у крові мають високі концентрації вірусу, значно менше значення як резервуар мають деякі дрібні ссавці, гризуни та кажани.
  • Переносник: певні види комарів, іксодові та аргасові кліщі.
  • Шлях передачі: комарі кусають інфікованих особин і можуть передати вірус іншим тваринам чи людям.Сприйнятливість людей до хвороби є високою, хоча до 80 % людей переносять хворобу безсимптомно.

Особливо вразливими є люди в місцях великої концентрації комарів і птахів: працівники тваринницьких комплексів і птахоферм, люди, які живуть біля водних об’єктів, а також мисливці, туристи, лісники, військовослужбовці, які тривалий час перебувають біля води чи на заболоченій території.

Від людини до людини хвороба не передається.

Гарячка Західного Нілу особливо небезпечна для людей похилого віку або людей з ослабленою імунною системою.

Ознаки інфекціі:

У проміжок між декілька днями та 2–3 тижнями після зараження, а найчастіше через 3-6 днів, можуть з'явитися симптоми, схожі на грип: висока температура, головний біль, біль у м'язах і суглобах, слабкість, нудота, діарея.

Основна кількість виявлених випадків захворювання проявляються у вигляді менінгіту та енцефаліту. Важкі інфекції можуть призвести до паралічу та судом. Летальність від гарячки Західного Нілу складає 2–14%. Смертельні випадки в основному повʼязані з маленькими дітьми і літніми пацієнтами.

Але не у кожної інфікованої людини виявляються ці симптоми. Вони зʼявляються приблизно в одного з пʼяти. Більшість людей під час зараження вірусом не відчувають жодних симптомів, дехто — легкі ознаки ГРІ.

Вакцини не існує, як і профілактичних препаратів.

Після перенесеної хвороби формується стійкий імунітет.

 

Основні поради як захиститися від зараження:

Основне правило – не допускати укусів комарами!

- При відвідуванні місць відпочинку використовувати засоби захисту:репеленти, які можна придбати в аптечній мережі міста. Зазвичай вони випускаються у формі гелів, кремів, олівців тощо. Речовину, що міститься в них, наносять на шкіру, але не втирають! Втирання може викликати ще більші небезпечні наслідки, тож уважно треба прочитати інструкцію перед застосуванням такого препарату.

- Для захисту малюків до 3 – х років необхідно використовувати спеціальні браслети з репелентними вставками. Звичайно, їх одягають на ручку або на ніжку вашого малюка. Можна також підвісити такий браслет над колискою. Приблизно на 5 – 6 діб безпека вашого малюка буде гарантована, адже вони дуже боляче реагують на укуси комах.

- Для житла рекомендуємо на вікнах мати протимоскітні сітки та застосовувати фумігатори. Ці засоби побутової хімії доволі ефективно допоможуть вам в боротьбі з комахами. Фумігатори при нагріві виділяють в повітря хімічні речовини і відлякують комах, створюючи тим самим визначену зону безпеки.

- На відкритій місцевості можна використовувати досить популярні різновиди фумігаторів, зроблені у формі свічки та спіралі, що горить. Правда, в негоду їх ефективність значно знижується.

- Існують ще також електричні фумігатори. Але, тримати такі приклади всю ніч увімкненими зовсім неправильно, та й небезпечно, особливо в дитячих кімнатах.

Отже, з увагою ставимося до застосування цих та інших засобів для боротьби з комахами.

В разі появи нездужання невдовзі після укусів комарів, симптомів ГРІ, висипів на шкірі - негайно зверніться до сімейного лікаря!

Памʼятайте! Самолікування може призвести до небажаних наслідків.

 

 

Ентомолог ВСП «Криворізький РВ

ДУ «ДОЦКПХ МОЗ»                                          Людмила КОЛЕСНИК

2025 © Усі права захищено
Слідкуйте за новинами
Побудовано на платформі

Для забезпечення зручності у користуванні цим сайтом деякі сервіси використовують технологічні особливості, а саме - cookie. Таке функціональне рішення дозволить вам не вводити одну і ту ж інформацію кожен раз, коли ви повертаєтесь на цю сторінку, або переходите з однієї сторінки на іншу тощо. Залишаючись, ви даєте згоду на використання cookie.  Докладніше