Актуальні питання профілактики вірусних гепатитів
Щорічно, 28 липня, відзначається Всесвітній день боротьби з вірусними гепатитами (ВГ).
ВГ належать до найбільш поширених інфекційних захворювань у світі, які мають вірусну етіологію, що викликають дифузне запалення печінкової тканини.
Гострі ВГ можуть бути викликані різними типами вірусів. До них відносяться віруси гепатиту А, В, С, Е, D, G, F, інші віруси.
За типом передачі розділяються на дві групи:
- гепатити, що передаються ентерально – зараження відбувається через воду, їжу, брудний посуд, немиті руки, тобто при попаданні вірусу в шлунково-кишковий тракт. До цієї групи належать віруси А і Е;
- гепатити, що передаються парентерально – зараження відбувається через кров та біологічні рідини. Це типи вірусів В, С, D, G, F. Вони більше небезпечні, так як найчастіше викликають хронічні гепатити, які можуть перейти в недостатність функції печінки та онкозахворювання. Ці віруси передаються статевим шляхом, а також при порушенні цілісності шкіряних покровів та слизових оболонок забрудненими інструментами при наданні медичної допомоги та немедичних послуг (манікюр, перукарські послуги, тату, вживання наркотичних засобів ін’єкційним шляхом та інше. Має значення передача вірусу від вагітної жінки, яка є носієм вірусу через плаценту до плоду та його інфікування.
В групі ризику знаходяться щодо можливого інфікування парентеральний ВГ, медпрацівники, військові, працівники МВС, ДСНС.
В групу ризику щодо можливого інфікування інфекційними ВГА відносяться працівники з обслуговування водоочисних споруд, водопровідних мереж, каналізаційних систем та каналізаційних очисних споруд; особи що подорожують або працюють в регіонах з високою ендомічністю щодо гепатиту А.
Відповідно до механізмів передачі вірусів різниться і їх стійкість у зовнішньому середовищі та інкубаційний період хвороби. Віруси ГА та ГЕ не надто стійки, в лічені хвилини інактивуються при кипт’ятінні, а інкубаційний період становить до 50діб; віруси з парентеральними механізмами передачі (В, С, D, G, F) інактивуються при температурі 1000С впродовж 40 хвилин, а інкубаційний період хвороби може становити до 6-ти місяців.
Клінічні прояви гепатитів можуть бути як безсимптомними так і з клінічними ознаками від легких, середніх та важких проявів хвороби. Але в хронічні форми захворювань переходять тільки гепатити з парентеральним механізмом передачі інфекції.
Клінічні ознаки захворювань:
- найбільш поширеними проявами гострого гепатиту є виражена слабкість, швидка втомлюваність , апатія, головний біль, диспетичний синдром ( нудота, блювання, діарея, болі в животі, зміна кольору сечі ( потемніння до кольору темного пива) та знебарвлення калу, пожовтіння шкіри, слизових оболонок та склер; підвищення температури тіла. Може бути свербіж шкіри та болі у суставах.
Для попередження захворювання на ВГА та ВГВ проводиться вакцинопрофілактика, яка входить до Національного календаря щеплень, та є обов’язковою для вакцинації проти ГВ, а вакцинація проти ГА є рекомендованою в ендемічних зонах та осередках інфекції ГА, для окремих груп населення.
Вакцинація проти ГВ проводиться дітям з першого дня життя згідно з календарем профщеплень, а також дорослим. Після отримання вакцинального комплексу з 3-х доз у 95% вакцинованих формується надійний захисний імунітет.
З метою виявлення інфікованих осіб вірусами В та С проводяться тестування «швидкими тестами» та після дообстеження осіб з «позитивними» знахідками вирішується питання щодо комплексного лікування захворювань, що входить до Державної стратегії протидії ВІЛ-інфекції (СНІДу, туберкульозу та вірусними гепатитами з метою елімінації ВГ. Пам’ятайте вірусні гепатити є виліковними. Ефект лікування залежить від раннього звернення хворого за медичною допомогою .
Тестування можна пройти на безоплатній основі звернувшись до сімейного лікаря, лікаря-інфекціоніста.
Дотримання заходів профілактики та увага до стану здоров’я кожного із нас – запорука здров’я нації.
Завідувач Північного відділення
ВСП «Криворізький РВ
ДУ «Дніпропетровський ОЦКПХ МОЗ» Ніна КУЗЬМІНА